Archiwum Archidiecezji Lwowskiej (Archiwum arcybiskupa Eugeniusza Baziaka)
Archiwum Archidiecezji Lwowskiej jest jedynym tego typu zbiorem dokumentów pozwalających na naukowe opisanie nie tylko życia Kościoła w Galicji Wschodniej, ale i życia codziennego jej mieszkańców. Dokumenty te w niepowtarzalny sposób pozwalają odtworzyć relacje społeczne, administracyjne, kulturalne i naukowe obszaru będącego poza obecnymi granicami Polski.
Zespoły objęte projektem:
- Akta wizytacji biskupich
- Akta konsystorskie z okresu staropolskiego
- Akta konsystorskie z XIX i XX wieku
- Akta metrykalne
- Indeksy do akt konsystorskich (1624–1859)
Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie to z kolei jeden z najbogatszych w Polsce zbiorów źródeł dokładnie opisujących każdy aspekt życia społecznego w diecezji krakowskiej od początków XV wieku. Bogactwo kulturowe i różnorodność tak rozległej diecezji znajduje odbicie w materiałach archiwalnych gromadzonych przez kurię biskupią od czasów średniowiecza. Niebagatelnej wartości dokumentacja dotyczy spraw tak rozległych, jak: sądownictwo kościelne, funkcjonowanie wszystkich jednostek administracji kościelnej, życie duchowe i kulturalne parafian, udzielanie sakramentów czy rozwój gospodarczy beneficjów kościelnych. Ten rozległy materiał do tej pory nie został ani w satysfakcjonujący sposób sklasyfikowany, ani opracowany.
Zespoły objęte projektem:
- Acta Officialia
- Acta Episcopalia
- Akta Metrykalne
- Acta Administratolia
- Acta Gratiosa
- Libri ordinationum
- Wizytacje Dziekańskie
- Dokumenty luźne
Archiwa parafialne diecezji bielsko-żywieckiej
W skład trzeciego zespołu, który zostanie poddany digitalizacji wschodzą dokumenty z 41 archiwów parafialnych z terenu Diecezji Bielsko-Żywieckiej. To przede wszystkimbezcenne, staropolskie księgi metrykalne. Najstarsze z nich pochodzą z lat dwudziestych XVII wieku. Zgromadzono w nich informacje na temat niegdysiejszych mieszkańców Podbeskidzia, rejestrując najważniejsze życiowe wydarzenia: narodziny, zawarcie związku małżeńskiego i śmierć. Księgi metrykalne zawierają też ogólne informacje o biegu spraw życiowych: narodzinach i śmierci osób bliskich, ich statusie społecznym, uprawianych profesjach.
Zespoły objęte projektem:
- Akta metrykalne z 41 parafii Diecezji Bielsko–Żywieckiej